Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK'lı bireylerin birçok sigorta şirketinin sunduğu anlaşmalı özel hastanelerde tedavi görmelerini sağlayan bir sigorta ürünüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bu paket kapsamında kişinin sadece paketi satın aldığı sigorta şirketinin anlaşmalı özel hastanesindeki SGK muayene ücretini ödemesi yeterlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası bireyler ve şirketler tarafından üstlenilebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı bir sigorta şirketinden diğerine farklılık gösterir. Ancak genel olarak, bekleme süreleri de dahil olmak üzere ayakta muayene, ambulans işlemleri, evde bakım masrafları, doğum gibi masrafları karşılayabilir. Ek sağlık sigortalıları kendi ilaçlarını da eczaneden satın almak zorundadır. Diş hastanesinde yapılan ameliyatlar da bu sigorta kapsamında değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası genellikle özel bir hastanede ayakta tedavi masraflarının %80'ini karşılar. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında, tüm tedavi masrafları karşılanır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasından çok da farklı olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca, primler daha ekonomiktir. (Primler yaşa, ikamet edilen şehre ve kabul edilen teminata göre değişmektedir.) Tamamlayıcı sağlık sigortası, teminat başlangıç ​​tarihinden sonra oluşan hastalıkların muayene, muayene ve tedavilerini kapsar. Bu sigorta sayesinde SGK kapsamındaki sağlık hizmeti bedelinden sonra kalan kısım sigorta şirketi tarafından karşılanmakta ve bedeli sigortalıya yansıtılmamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

-Tamamlayıcı sigortasının geçerli sayılabilmesi için SGK'nın sağladığı genel sağlık sigortanızın aktif olması gerekmektedir.

-Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin süresi 1 yıldır.

- Tamamlayıcı sağlık sigortası primi ödemeleri karşılığında makbuz olarak vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.

- Tamamlayıcı sağlık sifortası prim ödemelerini kredi kartı ile ödeyebilir, taksitlendirme yapabilirsiniz. 

- Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi yurt dışındaki tedavi masraflarını karşılamaz.

- İlaç ve aşı gibi medikal harcamaları ile sağlık raporu kapsam dahilinde değildir.

- Tamamlayıcı sağlık sigortası gözlük, gözlük çerçevesi, gözlük camı, lens gibi masrafları karşılamaz. Fakat göz muayenesi ile SGK'nın onayladığı göz ameliyatları teminat altındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için SGK'lı olmanız gerekmektedir. Özel sağlık sigortası için SGK teminatına gerek yoktur. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasının teminat türü ve geçerli olduğu hastaneler farklıdır.